Midyat Süryani Pizza

Midyat Süryani Pizza; 30 yıl sonra terör sebebiyle terk etmek zorunda kaldıkları köylerine geri dönen Süryaniler, yeni bir yaşam inşa ettiler ve iş yerleri açtılar. İsviçre’den gelen Demir ailesi ise köyde açtıkları pizzacıyla büyük bir ilgi görüyor.

İsviçre’ye terör sebebiyle göç eden Süryani aileler, yaklaşık 30 yıl sonra Mardin Midyat ilçesine bağlı Elbeğendi köylerine geri döndüler. İlk olarak villa tarzı evler inşa ettiler ve köye yerleştiler. Geri dönen aileler farklı sektörlerde işyerleri açarak yeni bir hayat kurdular. Bu dönüşün ardından Süryani Aziz Demir ve oğlu İshak Demir, İsviçre’den köylerine dönerek büyük bir ilgi gören bir pizzacı açtılar. Bu pizza dükkânı, taş fırında ve odunda ateşle pişirilen İtalyan mutfağının eşsiz lezzetlerini köy halkıyla buluşturdu.

Midyat Süryani Pizza Çeşitleri

Midyatlılar tarafından tam not alan vejetaryen, dönerli, tavuklu, mantarlı, kaşarlı, ton balıklı gibi çeşitli lezzetlere sahip kıtır kıtır pizzaları tatmak için çevre il ve ilçelerden de insanlar Midyat’a akın ediyor. Midyat’ta “Midyat Süryani Pizza” olarak bilinen bu İtalyan lezzeti, köyde açılan Turabdin Pizzeria’nın başarısıyla adını duyurmuştur. Turabdin Pizzeria’nın açılışına Midyat Kaymakamı Ahmet Solmaz, Nusaybin Kaymakamı Ercan Kayabaşı, Belediye Başkan Yardımcısı Masum Cengiz, Ak Parti İl Başkanı Vahap Alma, İlçe Başkanı Atilla Yarış ve birçok davetli katıldı. Açılış töreninin ardından tüm davetlilere pizza ikramı yapıldı. Aziz Demir, “Bölgede pizza kültürü oldukça yaygınlaşmış durumda. Memlekete geri döndüğümüz için çok mutluyuz. İnanıyoruz ki yeni bir yol açtık,” şeklinde konuştu.

Yorum yaz

Küfür ve Argo Kullanılan Yorumlar Onaylanmayacaktır...